Yeni doğan bebeklerde gaz problemi | Zelish' in bloguna hoşgeldiniz...

Yeni doğan bebeklerde gaz problemi

bebek-gaz

Yeni doğan bebeklerde genelde çok yaşanılan bir problemdir gaz sancısı. Yeni Anne babalanların ilk zor anlarıdır. Doktorlar bu süreci kolik olarak adlandırmaktadırlar. Bebeğin hergün belirli saatlerde ağlama nöbetlerine tutulması kolik belirtisidir.

Bebeğimiz anne karnındayken hazır beslenmekte ve dış etkenlerden korunmaktaydı. Ancak doğduktan sonra hem dış hayata adapte olmaya çalışıyor hemde artık farklı şekilde besleniyor.  Hayata yeni  merhaba demiş bebeğimizin hareketleri ağlamak ve çırpınmaktan daha öteye gitmiyor. Ağlaması , emzirirken yanlış pozisyonda tutulması hava yutmasına neden olabiliyor. Ya da gazının tam çıkartılmaması. Yeni bebeklerde sindirim sistemi 3 ay içinde düzene girmeye başlıyor. Sindirim sisteminin daha gelişmemesi , anne ve babanın ilk çocuklarındaki acemiliği tecrübesizliğide bu durumu tetikleyen etkenlerdir. Ne yaparsanız yapın bu gaz sancısının önüne geçemiyorsunuz. Kız çocukları erkek çocuklarına göre bu konuda daha şanslı. Kız bebeklerimizde 3 ay sürebilen bu sancılar erkek bebekte 6 ayı bulmaktadır. Bazı önlemlerle gaz sancısını bitiremesekte indirgeyebiliriz.

Dikkat edilmesi gereken hususlar ;

·         Anne sütünün sindirilmesi çok kolay olduğundan dolayı anne sütü ile beslenmelidir.

·         Bebeğinize olabildiğinizce sabır gösterin ve sakin olmaya çalışın.

·         Bebeğinize rezene çayı ile rahatlatabilirsiniz.

·         Her beslenmeden sonra mutlaka gazını çıkartın.

·     Bebeğinizin ayaklarını ve vücudunu sıcak tutun ( Burada anlaşılan kat kat giydirmek değil. Üşütmeyecek kadar olması yeterlidir.)

Anne; emziriyor ve bebeğimiz beslenmesini anne sütünden yapıyor ise, bu durumda annenin  gaz yapıcı besinlerden uzak durması gerekmektedir. Örneğin lahana, karnabahar, Brüksel lahanası, brokoli, kuru baklagiller, inek sütü ve süt ürünleri, pişmemiş soğan ve sarımsak, baharatlı gıdalar, kahve, çay, çikolata, portakal gibi.

Annenin günde bir tane soda içmesi hem gazı rahatlatır hemde anne sütüne de faydası olduğunu duymuştum.

Bebeğimizin gaz sansıcı olduğunda ne yaparsak rahatlar ;

·         Kolik cd’leri  ya da bulamıyor iseniz titreşimli ev aletlerinin seslerini dinletebilirsiniz.  (Elektrik süpürgesi, saç kurutma makinesi vb.) Bunları dinlediğinde bebek kendini ana rahminde hissettiğiğ söylenmektedir. :Ben uyguladım ve faydasını da gördüm.

·        Emzik verme. ( Doktorlara göre emzik diş yapısını bozdugundan dolayı pek önermiyorlar.) Ben kullanmadım ama seçenekler içinde bulunmaktadır.

·         Bebek arabasında ya da kendi arabanızda gezdirmeninde faydası dokunmaktadır.

·         Ilık bir banyoda rahatlatıcı etkenler içindedir.

·         Müzik dinletme

·         Bebeğinizi kucaklayıp sarılmanızda etkili yöntemlerdendir.

Bebeklerin huysuzluğu asla sizi paniklendirmemelidir, sakin olmaya çalışın ve uygulayabileceğiniz yöntemleri sıra ile deneyin . Unutmayınız ki sizin sakin yada panik olmanız da bebeği etkileyen başka bir sebeptir. Gaz problemi evde uyguladığınız yöntemlerle yardım edemeyeceğiniz kadar şiddetli ise mutlaka bir doktora başvurmanız gerekmektedir.

Öenmili bir nokta da bebekler bu dönemde çok ağladığından dolayı bazılarında göbek fıtığı görülmektedir. Bunun için göbek bağları bulunmakta. Ağlaması azaldığı ve göbek bağını kullandığınız taktirde kendiliğinden geçmektedir.

Saygılarımla.

Bir önceki yazım 'Yeni Doğan Bebeklerde Süt Problemi' başlıklı makalemi de okumanızı öneririm.

zelish

Gelen Aramalar:yeni doğan bebeğe maden suyu verilirmi,yeni dogan bebeklerde gaz problemi,bebeklere maden suyu verilirmi,yeni doğan bebeğe soda verilirmi,yeni dogan bebege soda verilmesi,bebeklerin gazi iin soda,bebeklere soda verilirmi,yenidoan bebeklerde gaz problemi,yeni doğan bebeğe soda,bebeğe maden suyu verilirmi

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

 
Türkçe Dizin