Bebek Oyunları ve Bebek Gelişimi | Zelish' in bloguna hoşgeldiniz...

Bebek Oyunları ve Bebek Gelişimi

bebek oyunları ve bebek gelişimi

Uzmanlar tarafından yapılan araştırmalar ortaya koymaktadır ki toplum içerisinde kulaktan dolma bir şekilde aktarılmakta olan çocukların dört yaşından itibaren öğrenmeye başladıkları bilgisi yanlıştır. Bebeklerin daha anne karnından itibaren bazı alışkanlıklar ve davranış biçimlerini edindiği yönünde sunulmakta olan tezler üzerinde yoğunlaşan uzmanlar, eğitime bebeklik döneminde başlanılması gerektiğini savunmaktadırlar.

Elbette bebeklik döneminde verilecek eğitim ile ilerleyen yaşlarda verilmesi gereken eğitimler farklıdır. Bebeklik dönemi eğitimlerinde öncelik bebeğinizin fiziksel gelişiminin sağlıklı şekilde gerçekleşmesine yönelik bebek oyunlarıdır. Altıncı aydan itibaren başlanabilecek olan bu oyunlar ile ileride sportif aktivitelere yatkın bir çocuk olması için son derece önemlidir. Elbette bu oyunlar ve miktarı konusunda bilinçli bir yaklaşım sergilenmelidir. Bütün altı aylık bebekler yeterli gelişime sahip olmamakla birlikte, bebeğinizin esnek bir vücuda sahip olabilmesi adına yapılacak bu hareketler ve oyunlar ile ilgili bir profesyonelden destek alınmalıdır.

Bir yaşını doldurmuş bebeklerde ise zeka gelişimi ve problem çözme yetisini geliştirmek amacı ile bir yaş oyuncakları kullanılması oldukça önemlidir. İç içe geçen veya eşleştirme yapılan şekiller, resim ve renk eşleştirmeleri, sesli uyarıcıları bulunan oyuncaklar ve temel düzeyde iletişim kurulmakta olan oyunlar bebeğinizin gelişim sürecine katkıda bulunmaktadır. Özellikle altıncı aydan itibaren bebeğiniz ile konuşmanız, kulak dolgunluğu oluşması ve konuşmaya başlaması konusunda hızlandırıcı ve tetikleyici bir etkendir. Düzgün bir Türkçe ile çocuğunuzla iletişim kurarak, çocuğunuzun geleceğine katkıda bulunabilirsiniz.

Bebeklerin fiziksel yeterlilikleri özgüvenlerinin gelişmesi açısından son derece önemlidir. Bebeklik döneminden itibaren şekillenmeye başlayan kişilik özellikleri ve davranış biçimleri, sonuçlarını ergenlik çağı ve sonrasında vermektedir. Fallik dönem olarak adlandırılmakta olan iki beş yaş arası dönemde çocuk psikolojisi tüm dış etkenlere karşı savunmasız bir haldedir ve bu dönemde sergilenecek tavırlar çocuğun bir yandan da model alma evresi olduğu için son derece önemlidir.

Bir önceki yazım 'Gece Kıyafetleri Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?' başlıklı makalemi de okumanızı öneririm.

zelish

Etiketler:

Bu Yazıyı Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz

 
Türkçe Dizin